Kamery monitoringu: skuteczna ochrona Twojej firmy
michal
6 lipca, 2023
17:13
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym bezpieczeństwo firmy to nie tylko priorytet, ale niejednokrotnie czynnik warunkujący osiągnięcie sukcesu. Kamery monitoringu stały się nieodłącznym elementem strategii zabezpieczeń dla przedsiębiorstw. Przeszły długą drogę od prostych rejestratorów obrazu do zaawansowanych narzędzi, oferując dziś stale poszerzający się wachlarz zaawansowanych funkcji, których często zupełnie się nie spodziewamy. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają te innowacyjne urządzenia i uczynić ochronę Twojej firmy lub instytucji bardziej skuteczną i precyzyjną.
Przekroczenia linii i monitoring wejścia lub wyjścia z danego obszaru
Kamera monitoringu dzisiaj już coraz rzadziej jest tylko kamerą. Posiada szereg inteligentnych funkcji, np. poza tym, że nagrywa przez całą dobę, to widzi płot i będąc wyposażoną w funkcję 4-linii umożliwia stworzenie wirtualnych linii na tymże obrazie. Każda linia ma indywidualną konfigurację czułości i kierunku przekroczenia. Dzięki temu wykrywa obiekty wchodzące na chroniony obszar oraz te, które poruszają się w nieodpowiednim kierunku. Gdy linia zostaje przekroczona, kamera automatycznie wykonuje zdjęcie i zapisuje je w bazie rejestratora. Zdjęcia te mogą być użyte do natychmiastowego wyszukiwania niepożądanych zdarzeń lub przyspieszania analizy nagrań. Co więcej może zostać wzbudzony alarm, który zainicjuje wykonanie szeregu innych działań: włączenie sygnalizatorów, powiadomienie ochrony, zapalenie światła. Dzisiejsze kamery są już wyposażone w głośniki, co w połączeniu z możliwością wyrysowania osobnej strefy buforowej, np. przed płotem da w efekcie w przypadku wejścia w te strefę emisję sygnału dźwiękowego, który wcześniej mieliśmy nagrany np. „Widzę Cię, ochrona jest gotowa!”. Natomiast przekroczenie linii jest już alarm innego stopnia i powoduje kolejne wyżej wspomniane działania, czyli zapalenie świateł, powiadomienie ochrony itd.
Wykrywanie obcego obiektu lub zniknięcia obiektu
Wyobraźmy sobie lotnisko lub stację kolejową. Nagle okazuje się, że ktoś zostawia jakiś pakunek. Powstaje wątpliwość jak się zachować: wzywać saperów, czy nie. I tu z pomocą przychodzą kamery monitoringu. Nowoczesne urządzenia pozwalają na wykrycie porzuconych obiektów lub tych, które zniknęły z pola widzenia. Dzięki odpowiednim ustawieniom czasu i czułości, kamery mogą wyzwalać alarmy, gdy obiekt zatrzyma się lub zniknie z obrazu na dłużej niż wyznaczony okres. Funkcja uczenia się sceny pozwala na odróżnianie stałego tła od nowych obiektów. Można to wykorzystać np. do strzeżenia ulubionego miejsca na parkingu. Gdy ktoś je zajmie, portier otrzymuje np. alarm i informacje, że to miejsce jest zajęte i może zareagować.
Śledzenie obiektów
Śledzenie obiektów to kolejna zaawansowana funkcja, która może działać wspólnie z analizą przekroczenia linii czy wykrywania intruza. Kamery zapamiętują wektor ruchu obiektu, nawet jeśli zniknie z obrazu. Dodatkowo dzięki specjalnym algorytmom śledzenia, kamera minimalizuje ryzyko „gubienia się” obiektów podczas ich mijania. Te funkcję posiadają np. kamery obrotowe różnego rodzaju, które wykorzystuje się np. na parkingach przed galeriami handlowymi. Kamera ma zaprogramowana trasę i w każdej chwili ochrona może przejąć nad nią kontrolę, nakierować ją na konkretny samochód i śledzić go. Kolejna opcją wykorzystania funkcji śledzenia jest zsynchronizowanie kamer pomocniczych posiadających strefy wtargnięcia np. nacelowane na drzwi, albo miejsce dla inwalidów, gdzie nie każdy powinien mieć dostęp. Zwykła kamera może przesłać sygnał do kamery obrotowej. Ta skupia się na wskazanym miejscu i potrafi tak przybliżyć obraz, że można odczytać SMS wyświetlany na ekranie telefonu śledzonej osoby.
Wykrycie anomalii dźwiękowej
Kamery monitoringu wyposażone w mikrofon wewnętrzny lub zewnętrzny mogą analizować sygnał audio. To umożliwia wykrycie nagłych zmian poziomu dźwięku na danym obszarze, takich jak strzały, alarmy czy zbicie szkła. Kamery mogą również wykryć sabotaż mikrofonu, co wywołuje alarm.
Detekcja twarzy
Funkcja ta pozwala na tworzenie bazy zdjęć twarzy osób wchodzących na określony teren. Detekcja twarzy może znacznie przyspieszyć proces wyszukiwania nagrań a także wywoływać alarmy w odpowiednich sytuacjach np. gdy w danym obszarze pojawia się osoba, która nie powinna mieć tam dostępu.
Wykrycie próby sabotażu kamery monitoringu
Nowoczesne kamery analizują dany obszar i wykrywają próby sabotażu, takie jak zmiana ostrości, zasłonięcie obrazu czy zmiana kąta widzenia. Każde takie zdarzenie może generować alarm i podejmować odpowiednie akcje.
Region zainteresowania kamery monitoringu
Kamery monitoringu posiadają również szereg funkcji pozwalających na oszczędzanie pasma. Chodzi o to, żeby móc przesłać niezbędne dane – obraz – nawet, gdy łącze jest słabe. Funkcja ta może działać automatycznie lub w połączeniu z detekcją twarzy.
Funkcja zliczania obiektów
Kamery posiadające tę możliwość mogą policzyć zarówno ludzi, pojazdy lub inne elementy. Wyobraźmy sobie zatłoczony wewnętrzny parking, który wcale dzięki takiej kamerze taki być nie musi. Niewątpliwie jest to przydatna funkcja także w przypadku pożaru, gdy warto mieć informacje o tym, czy ktoś pozostał jeszcze w budynku. Może także służyć do sterowania klimatyzacją lub ogrzewaniem.
Funkcje poprawy jakości obrazu w kamerach monitoringu
Jakość obrazu w kamerach uległa diametralnej poprawie jakości. Dzisiejsze urządzenia potrafią cyfrowo usunąć mgłę, efekty związane z opadami atmosferycznymi a nawet drganiami kamery. Jeśli chodzi o funkcje widzenia w nocy, kamery monitoringu rejestrowały czarno biały obraz i często na niewielkie odległości. Obecnie obraz jest kolorowy i wyraźny nawet przy dużych dystansach. Do tego należy dodać także kamery termowizyjne, które pozwalają widzieć już z daleka kogoś, kto ukrywa się np. w zaroślach.
Kolejnym etapem rozwoju możliwości wizyjnych kamer monitoringu jest typ fisheye, czyli takie urządzenie, które widzi 360 stopni. To rozwiązanie wykorzystuje się np. w halach, gdzie na środku montuje się taka kamerę i można rejestrować obraz obszarze całej sfery. Ceny takich kamer są nieco wyższe, ale za to nie trzeba inwestować w większą liczbę kamer, które pokryją cały obszar hali.
Przeszukiwanie nagrań post factum
Jedna z niezwykle przydatnych funkcji jest przeszukiwanie nagrań post factum. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że po 2-3 tygodniach orientujemy się, że coś zniknęło w danym obszarze. Trzeba przejrzeć 2 tygodnie zapisu. Ta funkcja daje możliwość zaznaczenia wybranego fragmentu, np. okna, zdefiniowania określonego zdarzenia i analizy zapisu w ciągu kilku sekund.
Integracja systemów monitoringu
Integracja systemu monitoringu z innymi rozwiązaniami daje niemal nieograniczone możliwości wykorzystania. Np. posiadając kontrolę dostępu, rejestrujemy wejście danej osoby poprzez odbicie karty. System wysyła do kamery polecenie nagrania tego zdarzenia. Integracja polega na tym, że potem przeglądając nagrania z wejścia możemy otrzymać zdjęcia konkretnej osoby. Na to wszystko nachodzą inteligentne funkcje, aplikacje na telefon i komputer, sterowanie systemami z każdego miejsca, spinanie w całość różnych lokalizacji. Warunkiem dobrego funkcjonowania takich rozwiązań jest przede wszystkim kompatybilność systemów i przyjazny, czyli intuicyjny i ergonomiczny interfejs.
Dzisiejsze kamery to małe cuda techniki. Warto zdawać sobie sprawę, że w dzisiejszych kamerach monitoringu jest już oprogramowanie. Nie trzeba nawet rejestratora, można mieć obraz na telefonie, można nimi sterować, dołączyć kartę SD i w ten sposób rejestrować dane. Kamera monitoringu to w sumie samowystarczalny organizm, ale nie da się ukryć, że w większym systemie jest więcej możliwości. Zapoznaj się z oferta AKOM i skutecznie chroń swoją firmę wykorzystując najnowsze rozwiązania.