Kamera termowizyjna dla myśliwych – jak wybrać właściwą
michal
29 listopada, 2023
23:22
Kamery termowizyjne rewolucjonizują myślistwo, umożliwiając precyzyjne obserwacje i polowanie o każdej porze dnia i nocy, i w niemal każdych warunkach pogodowych. Szeroka gama modeli i rodzajów kamer termowizyjnych dla myśliwych może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się, jak wybrać odpowiednią kamerę termowizyjną, zwracając uwagę na kluczowe parametry oraz wskażemy wady i zalety tego narzędzia.
Jak działa kamera termowizyjna?
Kamera termowizyjna rejestruje poprzez matrycę pasmo elektromagnetyczne średniej podczerwieni (fale o długości od 0,9 do 14 μm – mikrometrów), czyli de facto energię cieplną, którą wydziela każda cząsteczka we wszechświecie mająca wyższą temperaturę niż zero bezwzględne. Kamera przetwarza ten zapis w graficzne odzwierciedlenie czytelne dla człowieka.
Kamera termowizyjna dla myśliwych – jaki sprzęt jest dostępny
Termowizja myśliwska to dziś cała gama sprzętu do obserwacji i polowania: nakładki, lornetki, monokulary, celowniki, lunety itp. Jest w czym wybierać, a wszystkie te sprzęty mogą być jednocześnie kamerami, ponieważ mogą rejestrować i nagrywać obraz.
Jakie parametry powinna mieć dobra kamera termowizyjna dla myśliwych
- Odświeżanie, czyli parametr decydujący o jakości obrazu wyrażany w hercach (Hz). Obraz termowizora może odświeżać się z częstotliwością 9 Hz, 30 Hz, 50 Hz i 60 Hz. Im wyższa wartość tym płynność obrazu jest lepsza, obraz się nie rwie. Jeśli obserwowane obiekty są statyczne wystarczy 9 Hz, ale przy szybciej poruszającej się zwierzynie minimum to 30 Hz. Wartości powyżej 50 Hz to już niezrównany komfort użytkowania podczas polowań.
- Rozdzielczość, czyli kolejny parametr mówiący o jakości obrazu. Rozdzielczość mierzona jest w pixelach (px). Naturalnie im wyższa liczba pixeli tym lepiej. Wartości zaczynają się od 320×240 i mogą sięgnąć nawet 640×512. Sensor termiczny o rozdzielczości 320×240 px pozwala rozpoznać zwierzę z odległości ok. 1km. Warto także wspomnieć, że poza rozdzielczością sensora termicznego istotna jest także rozdzielczość sensora optycznego, a także ekranu wyświetlacza.
- Zakres temperatur sensora termicznego to parametr mówiący o tym w jakich warunkach sensor termiczny może pracować. Do zastosowań myśliwskich odpowiedni przedział temperatur w polskich warunkach klimatycznych to pasmo od-20 Cº do +50 Cº. Problemem mogą być upalne lata, ponieważ kontrast pomiędzy temperaturą zwierzęcia a otoczeniem jest mniejszy, co może skutkować skróceniem zasięgu wykrywania. Chodzi o to, że im większa różnica między temperaturą otoczenia a obserwowanym zwierzęciem, tym większy kontrast, czyli lepszy obraz i zasięg detekcji.
- Czułość termiczna NEDT, to zdolność kamery do wykrywania różnic temperaturowych pomiędzy obiektami, np. osobnikami w stadzie. Jest mierzona w mK (milikelvinach). W tym wypadku im wartość parametru niższa tym lepiej – 50 mK jest wartością optymalną.
Warto jeszcze wspomnieć o długości pracy sensora, możliwości jego zasilania np. powerbankiem, co jest dość ważne, gdy planujesz długi wypad, a sensor działa 4-5h. Ważna jest także jego waga i wielkość – należy dostosować sprzęt do konkretnych potrzeb, tak aby praca z nim była przyjemna. Znaczenie może mieć także to z czego wykonana jest obudowa, czy ma odpowiednią klasę szczelności (IP67), czy klawisze na wyświetlaczu są bezgłośne. Nikt nie chce martwić się o to czy sprzęt wytrzyma warunki i czy nie spłoszy zwierzyny.
Kamera termowizyjna dla myśliwych – dodatkowe funkcje
Dzisiejszy sprzęt termowizyjny dla myśliwych to cała masa dodatkowych udogodnień: karty pamięci, aplikacje na telefon, możliwość udostępniania obrazu z kamery na telefon lub grupę telefonów, udostępniania nagrań w Social Mediach, sterowanie termowizorem przez telefon, wbudowany dalmierz, różne rodzaje siatek celowniczych, zoom cyfrowy, wyświetlacz OLED, cyfrowa redukcja szumów, GPS informujący o aktualnej lokalizacji w terenie i wiele innych. Jest w czym wybierać, pozostaje jedynie kwestia potrzeb i posiadanego budżetu.
Wady i zalety kamery termowizyjnej w myślistwie
Zaletą termowizji jest niewątpliwie możliwość widzenia w całkowitych ciemnościach. Nie ma również mowy o tym, aby patrzącego oślepiła czyjaś latarka, czy reflektory samochodu, jak to się może wydarzyć w przypadku noktowizora. Również mgła, śnieg i deszcz oraz gęsta roślinność nie są przeszkodą w obserwacji zwierzyny (pień drzewa będzie ją jednak zasłaniać).
Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim czas działania. Termowizor potrzebuje sporo energii więc przy długim wypadzie konieczne jest zabranie dodatkowych źródeł zasilania.
Innym problemem mogą być gładkie powierzchnie, które dla kamery termowizyjnej są mylące, ponieważ odbijają energię cieplną i wyglądają jak lustro.
Podsumowanie
Kamery termowizyjne w myślistwie to zupełnie inny wymiar polowania. Komfort i emocje, jakie się z tym wiążą są nie do przecenienia. Warto jednak przed zakupem przemyśleć, do czego będzie służyć termowizja i dopasować urządzenie pod swoje potrzeby. Doświadczony doradca np. w firmie AKOM na pewno ułatwi dokonanie właściwego wyboru.