Centrala alarmowa do firmy – co trzeba wiedzieć
michal
20 września, 2023
18:02
Współczesne systemy bezpieczeństwa opierają się na zaawansowanych technologiach, ale to centrale alarmowe stanowią ich nieodłączne serce i mózg. W dziedzinie ochrony przed włamaniami, napadami oraz sytuacjami awaryjnymi, te niepozorne urządzenia pełnią rolę kluczową. To właśnie w centrali alarmowej skupiają się główne funkcje koordynujące i reagujące na wszelkie sygnały płynące z czujek i detektorów rozmieszczonych wokół chronionego obiektu. W tym artykule przekażemy garść informacji o możliwościach i funkcjach centrali alarmowej, tak aby inwestycja w bezpieczeństwo firmy była świadoma i przemyślana.
Co to jest centrala alarmowa?
Centrala alarmowa to urządzenie, które spaja system bezpieczeństwa w całość, jak wyżej wspomnieliśmy jest jego sercem i mózgiem. Łącząc różne komponenty, takie jak wszelakiego typu czujki, kamery monitoringu, sygnalizatory, urządzenia sterujące, linie telefoniczne i komputery nie tylko zapewnia ich skuteczne działanie, dba o ich zasilanie (stąd konieczne jest zapewnienie centrali alarmowej zasilania awaryjnego w postaci akumulatorów zewnętrznych – brak zasilania to skrajnie niebezpieczna dla systemu sytuacja pozbawiająca ochrony cały obiekt) ale także przetwarza informacje dostarczane do niej i w razie konieczności aktywuje określone sekwencje działań, które wcześniej zostały zaprogramowane przez instalatora.
W tej chwili na rynku dostępne są różne typy centrali alarmowych. Dwa najczęściej spotykane to centrala mikroprocesorowa oraz analogowa. Centrala analogowa to starsze rozwiązanie. Centrale alarmowe wykorzystywane są w systemach alarmowych do domu jak i do firmy – mówimy tu o profesjonalnych i zaawansowanych technicznie instalacjach w mniejszych, ale także wielkopowierzchniowych przedsiębiorstwach posiadających rozległe magazyny, czy hale produkcyjne.
Jak działa centrala alarmowa?
Centrala alarmowa działa na zasadzie łączenia, analizowania i interpretowania sygnałów pochodzących z różnych urządzeń zabezpieczających. Na przykład, gdy czujka ruchu wykryje ruch w niewłaściwym miejscu lub kamera zarejestruje nieoczekiwaną aktywność, przekazują one sygnał do centrali. Centrala natychmiast analizuje ten sygnał i podejmuje odpowiednie działania. To może oznaczać wysłanie powiadomienia do właściciela firmy, służb ochrony lub nawet zgłoszenie interwencji policyjnej lub straży pożarnej.
Centrala alarmowa – jakie pełni funkcje
Najważniejszą funkcją centrali alarmowej jest czuwanie. Jest to stan do jakiego centrala alarmowa została stworzona. Będąc w trybie czuwania centrala dzięki podłączonym do niej czujkom kontroluje podlegający jej obiekt. Naruszenie określonych stref (wydzielonych części obiektu) powoduje, że centrala alarmowa uruchamia wszelkie przewidziane dla danych sytuacji działania: alarmy, powiadomienia, sygnalizację dźwiękowa i świetlną – wszystko zależy od tego jak została zaprogramowana przez instalatora.
Inne funkcje centrali to:
- sygnalizowanie różnego typu alarmów: włamaniowego, napadowego, pożarowego, technicznego lub pomocniczego;
- telefoniczne powiadamianie o alarmie wedle zaprojektowanej wcześniej procedury; może to być komunikat słowny lub SMS; a także sterowanie przez telefon niektórymi funkcjami centrali;
- wydruk informacji o bieżących lub wybranych zdarzeniach rejestrowanych przez system alarmowy na zewnętrznej drukarce;
- kontrola dostępu, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń posiadających drzwi z ryglami elektromagnetycznymi;
- obsługa funkcji logicznych wykorzystywanych w inteligentnych domach;
- symulacja obecności osób w obiekcie i inne czynności oparte na automatycznym sterowaniu, które zostały zaprogramowane.
W tej chwili dostępne są już centrale alarmowe, które można obsługiwać zdalnie przez smartfon. Technologia wciąż się rozwija i mile zaskakuje.
Jak można wykorzystać centralę alarmową?
Firmy mogą wykorzystać centralę alarmową na wiele sposobów:
- zabezpieczenie mienia: centrala alarmowa chroni firmę przed kradzieżą, włamaniami i aktami wandalizmu;
- ochrona personelu: system alarmowy może również zapewnić ochronę pracownikom w razie wystąpienia zagrożeń w miejscu pracy;
- monitorowanie dostępu: centrala alarmowa może kontrolować dostęp do różnych stref w firmie, zapewniając kontrolę nad ruchem wewnętrznym;
- integracja z systemami: możliwość integracji centrali alarmowej z innymi systemami, takimi jak monitoring wizyjny czy kontrole dostępu, zapewnia kompleksowe podejście do bezpieczeństwa;
- optymalizacja procedur: dzięki analizie danych z centrali alarmowej można optymalizować procedury reakcji na różne zdarzenia, zwiększając efektywność reakcji w razie potrzeby.
Podsumowując, centrala alarmowa stanowi kluczowy element systemu bezpieczeństwa dla firm. Jej zdolność do wykrywania zagrożeń, szybkiego reagowania i integracji z innymi systemami pozwala na kompleksowe zabezpieczenie przedsiębiorstwa i zapewnienie spokoju jego właścicielom oraz personelowi. Dlatego warto skonsultować się z ekspertami, aby dobrać odpowiednią centralę alarmową i dostosować ją do indywidualnych potrzeb firmy.